Kim jest Alyson Vane (cz.1)

link do części 2: www.alysonvane.art.pl/kim-jest-alyson-vane-cz-2

.

Alyson Vane łączy w sobie prawdę i fałsz, nagość i maskę, głębię i powierzchowność — czyli cechy, które w świecie mężczyzn są sprzecznościami, lecz w świecie kobiet są ściśle ze sobą splecione. Alyson Vane łączy w sobie tożsamości dwóch kobiet: Alison Kelly i Sybil Vane.

Marcin Komorowski - Wiatr słonecznyMarcin Komorowski, Wiatr słoneczny

Alison Kelly to drugoplanowa bohaterka Maga Johna Fowlesa. Alison jest „zwykłą kobietą” („niewinna i zdeprawowana, młodziutka i odwieczna, po prostu kobieta”). Gdy przyjeżdża do Londynu, ma już za sobą burzliwą przeszłość, a przed sobą ustalony scenariusz życia, za parę miesięcy wychodzi za mąż, itd. Ale w oczach Nicholasa, którego poznaje na imprezie powitalnej, jest prosta i nieskomplikowana. Łączy ich najpierw gorąca namiętność, potem pełna pasji codzienność, aż w końcu stają się sobie zwyczajnie bliscy, jak najlepsi przyjaciele, którzy świetnie rozumieją się w łóżku. W pewnym sensie się dopełniają, bo ona jest nieokrzesana, prosta i dzika, a on inteligentny i nieco zadufany w sobie.

Nicholasowi jednak czegoś w tym układzie brakuje. Tęsknota za czymś nieokreślonym skłania go do przyjęcia oferty pracy w szkole na jednej z malowniczych greckich wysp. To oznacza koniec związku z Alison. Jest rozpacz, jest cicho krzyczący smutek.

Niedługo po przyjeździe do Grecji Nicholas poznaje charyzmatycznego tytułowego „Maga”, który wciąga go w pełną zawirowań, niebezpieczeństw i namiętności grę.

[UWAGA SPOILER: dalsza część zdradza część kluczowych zwrotów akcji Maga, które w trakcie lektury przyprawiają o gęsią skórkę i wyciskają łzy z oczu kobiet, bo chłopaki jak wiadomo nie płaczą]

Marcin Komorowski - Kanwa nr 3 Marcin Komorowski, Kanwa nr 3

Któregoś dnia Alison odwiedza Nicholasa w Grecji. Spędzają zajebisty dzień, którego zwieńczeniem jest namiętny, pełen emocji seks w górskim schronisku na Parnasie. Niestety chłopaka ciągnie do czegoś innego — jest zafascynowany „Magiem” oraz ślicznymi bliźniaczkami, które dzięki niemu poznał. Oznajmia więc Alison, że było fajnie, ale że on tęskni za czymś więcej. Znowu jest tragicznie — nawet bardziej niż za pierwszym razem, bo jakiś czas po jej wyjeździe Nicholas otrzymuje informację, że Alison popełniła samobójstwo.

„Czym jest życie? Szaleństwem? Iluzji tłem?”

Nicholas przeżywa obezwładniający smutek, ale szybko wciąga się z powrotem w ryzykowną grę „Maga”. Ląduje w łóżku z jedną z bliźniaczek i w końcu czuje, że w naprawdę przeżywa istotę męskości i pełnię życia. Jego satysfakcja nie trwa długo — okazuje się, że to wszystko była tylko gra. Gra w życie, skomponowana i dyrygowana przez tytułowego „Maga” i przeżywana przez Nicholasa. Coś jak wtedy, gdy śnisz, że na przykład jesteś we Włoszech i pomagasz jakiejś dziewczynie wnieść torby do samochodu, bo akurat to we śnie jest dla Ciebie ważne, a potem budzisz się, mówisz sobie, „To był tylko sen” i wchodzisz w następny sen — halucynację pod tytułem: „Trzeba zapierdalać do pracy”. I dalej śnisz, że to, co robisz jest prawdziwe i ważne.
Jednym z elementów gry „Maga” okazuje się także upozorowanie samobójstwa Alison, o czym Nicholas przekonuje się, gdy niby przypadkiem spotyka dziewczynę w Londynie.

Marcin Komorowski - JaźńMarcin Komorowski, Jaźń

Alyson…

Alison symbolizuje dla mnie to, co dzieje się na tym spotkaniu w Londynie. Patrzy na Nicholasa z głębią uczuć, których nie da się opisać, bo nie istnieją takie słowa w żadnym języku. Jest w jej spojrzeniu miłość, nienawiść, wspólna przeszłość, milczenie, ciskanie piorunów wzrokiem i pragnienie dotyku, i wiele wiele więcej. To wielowarstwowa i złożona kobiecość, której nie odkrywasz wtedy, gdy ściągasz dziewczynie majtki, lecz wtedy, gdy tak naprawdę docierasz do jej wnętrza. Gdy orientujesz się, że nie tylko Ty jesteś skomplikowany i pełen sprzecznych dążeń, bo ona także jest OSOBĄ i w rzeczywistości daleko jej do zwyczajności i prostoty. Gdy dociera do Ciebie, że ona także jest wielowarstwowym i złożonym CZŁOWIEKIEM, nawet jeśli słowo „człowiek” w patriarchalnej kulturze występuje wyłącznie w rodzaju męskim.

.

.

link do części 2: www.alysonvane.art.pl/kim-jest-alyson-vane-cz-2

.


Posted in Uncategorized by with 2 comments.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>